Sangvinik

8. června 2009 v 16:51
Sangvinik je jeden ze čtyř druhů temperamentu, stabilní extrovert. Tělní tekutina, která ho ovlivňuje, je Krev (lat. sanguis). Je společenský, přístupný, činorodý, veselý, bezstarostný, živě reagující, nenucený, čilý, hovorný a optimista. Názorově a emočně je však nestálý, prožívá povrchně a krátce. Bývá schopným nadřízeným.

Zápory:
Pouští se do mnoha věcí, které pak nemůže dotáhnout do konce. Nedokáže pochopit, že může mít nějaké zásadní povahové vady. Příliš mluví, je rozvláčný a často a rád přehání. Přitom je málo vnímavý k ostatním, zaobírá se především sám sebou, je sebestředný.
Neumí naslouchat a ani nemá zájem, proto si také nepamatuje přesně jména. Jako přítel je nestálý a zapomnětlivý, jelikož přátel má až příliš mnoho. Skáče lidem do řeči a často mluví a odpovídá za ostatní.
Na termíny u práce si příliš nepotrpí, střídá často zaměstnání. Prožívá povrchně a krátce, což znamená, že nepříjemné věci ho příliš nezasáhnou, zároveň ho však příjemné nijak nepotěší. Navenek se umí radovat, i smutnit ale uvnitř ho to doopravdy příliš nerozhodí. Často mění své postoje a názory.

Klady:
Sangvinik má rád společnost. Je citový a okázalý, dokáže vše přeměnit v legraci. Nachází v životě spoustu vzrušení a dokáže své zážitky zajímavě a pestře vyprávět. Je vždy vstřícný a optimistický. Již od dětství bývá zvědavý a veselý, dokáže si hrát se vším, co je při ruce, miluje přítomnost ostatních. Nemusí mít více talentu než ostatní, ale zřejmě si užívá více zábavy a legrace.
Jeho charisma a překypující osobnost k němu neustále přitahuje lidi. Zatímco ostatní povahy pouze mluví, sangvinik vypráví příběhy. Rád je středem pozornosti a díky svému vypravěčskému talentu je duší společnosti. Dobře si pamatuje barvy, na rozdíl například od jmen a jiných faktů. Je pro něj přirozený fyzický kontakt s ostatními lidmi, doteky, objetí, hlazení.
Má vrozený smysl pro dramatičnost a může být vynikajícím hercem. Sangvinik má naivní povahu a i v dospělosti si zachovává dětskou prostotu. Je citový, otevřený a bezprostřední, překypuje optimismem a nadšením téměř nad vším. Odjakživa chce vše vědět a tajemství u něho vyvolává šílenství. Sdělená tajemství také rád vyzrazuje.
Bez váhání umí nabídnout svou pomoc, příliš však nedomýšlí důsledky své ochoty. Je tvůrčí a neustále tvoří nové a nové vzrušující nápady. Inspiruje a přitahuje ostatní svou vlastní energií a nadšením. Umí začít hovor s každým, kdo je poblíž a hned se stane vaším přítelem
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.