Michael W. Smith

26. května 2009 v 15:11


Michael W. Smith patří k nejambicióznějším postavám současné křesťanské hudební scény. Jeho dětský sen byl hrát profesionálně baseball. Zvlášností je, že svoji první píseň napsal v pěti letech (píseň můžete slyšet na DVD "Live In Concert: A 20 Year Celebration"). V dedeti letech odevzdal svůj život Ježíši Kristu.
Michael chodil na vysokou školu při Marshall University v Západní Virginie, ale po jednom semestru vypadl a přestěhoval se do Nashville a začal se hnát do hudby. Přesto v 1992 Michael dostal čestný doktorát hudby udělaný v Alderson-Broaddus College v Philippi v Západní Virginii.

Začátky jeho hudební kariéry sahají do roku 1982, kdy působil jako klávesista zpěvačky Amy Grant. Po třech albech absolvuje v roce 1989 společně s Amy Grant a Gary Chapmanem velice úspěšné turné Lean Me On, které shlédlo na 870 tisíc lidí. V příštím roce je pozván, aby účinkoval o Vánocích v Bílém domě ve Washingtonu. V roce 1991 jeho hit Place In This World vylétl na 6. příčku prestižního amerického žebříčku Billboard Hot 100.

Michael vydal první album v roce 1983, které bylo nazváno "Michael W. Smith Project." K albu napsal veškerou hudbu a jeho manželka Debbie napsala veškerý text. Na albu je mimo jiné i známá píseň "Friends".

V roce 1994, Michael založil klub pro teenageri nazvaný Rocketown. Klub Rocketown měl za účel shromažďovat teenagery v Cool Springs oblasti Brentwood. TN byl přeměněn na taneční parket, místnosti s hracími stoly a kavárnou. Po třech letech se klub zavřel. Nakonec vzniklo nové místo v centru Nashvillu a otevřelo bylo roce 2003.

V roce 1996 Michael založil hudební vydavatelství Rocketown s manažerem Reunion Records Donem Donahuem. Jeho první umělec byl Chris Rice.

V roce 1999 se modlitební skupina Michaela a Debbie setkala na jejich farmě, kde rostli ve víře. Michael a Debbie pomohli založit sbor New River Fellowship s Donem Fintou - bývalým pastorem Nashville's Belmont Church, kde vede se svým synem Ryanem chvály a protože a příležitostně i kázal. "Zjistil jsem, že mám toho tolik co říct. A je to každý týden jedinečný zážitek." Rozrůstající společenství si nedělá žádnou reklamu a Michael k tomu s neskrývaným nadšením dodává: "Musíme si chodit do nedalekého Samova klubu půjčovat židle a pomalu se už nevejdeme do místnosti!"

Největší prioritou je ale pro M. W. Smitha rodina, které se nyní věnuje: "Doby dlouhých turné jsou pryč. S dětmi se vaše priority změní. Nechci se unavit k smrti koncertováním a nahráváním nějaké desky, když chci být raději s dětmi. Lidé nechtějí vidět nějaké super show. Proč bych měl někoho oslnit víc než předtím?" A tak Michael plánuje méně koncertů a hledá jiné cesty, jak se setkávat s lidmi. Proto je největším důvodem, proč je Michael tak neochotný dávat autogramy, že je to hodně neosobní: "Raději trávím čas s lidmi tváří v tvář, při rozhovoru, modlitbě..."

Za Michaelovu kariéru měl příležitost zpívat pro prezidenty a národní vůdce, a počty jeho přátele. Např.: pro George Bushe, reverenda Billyho Grahama, jeho syna Franklina Grahama (Michael je aktivní v "křížových" výpravách Billyho Grahama), atd.

Říká se, že Michael W. Smith je nejzaměstnanější muž v celém Nashvillu, vždyť od roku 1998 (kdy vydal 2 alba) pravidelně každý rok vydává album. vyjímku tvoří rok 2005, kdy na jaře natáčel film The Second Chance, natáčel k filmu soundtrack a na podzim měl evropské turné. Michael ke své zaměstnanosti dodává: "Občas, když se ráno probudím, tak si říkám co bych ještě mohl udělat a nejsem si jist, zda bych mohl něco jmenovat."

Na otázku, v rozhovoru, který byl zveřejněn na podzim 2005 na Michaelových oficiálních stránkách, jaké bude jeho příští album se vyjádřil, že neví, ale přiznal, že velice rád vzpomníná na instrumentální albu Freedom a na koncerty typu praise and worship (chválící alba Worship a Worship Again) a rád by si tyto ´projekty´ zopakoval.

I přes svou vytíženost a nepochybný úspěch ale nepřestává Michael být sám sebou a povzbuzuje křesťany k tomu, aby žili každý den s Bohem. Na to je také zaměřeno jeho album z roku 1999 This Is Your Time (Teď je řada na tobě). Titulní píseň je reakcí na masakr 15 studentů v Columbine High School, kde byla zabita i 17-ti letá studentka Cassie Bernhall, která vydala těsně před svou smrtí svědectví o Bohu. Během dramatu ve školní knihovně na ni jeden z útočníků namířil zbraň a zeptal se: "Věříš v Boha?" Odpověděla kladně a byla ihned zastřelena. "Nenapsal jsem tu píseň, abych se přiživil na té tragédii, ale z čistého motivu. Cassie věřila v Boha a kvůli tomu přišla o život", říká Michael, "A teď je řada na nás, abychom i my žili naši víru viditelně."

V roce 2004 se Michael dal dohramady se spisovatelem Maxem Lucadem a dělávali setkání "Come Thirsty" (česky: Pojďte žíznivý), kde Michael hrálal písně z alba Healing Rain a Max Lucado kázal a pozbuzoval ke křesťanské víře.

Michael W. Smith je jedinečný průkopník křesťanské hudby. Hraje střední proud a našli si ho fanoušci všech věkových kategorií. Za svoji 23-ti letou kariéru vydal 18 alb, dostal 3 GRAMMY AWARDS, 32 DOVE AWARDS, napsal 12 knih. Složil jednu z nejoblíbenějších písní chval Agnus Dei a s pomicí Amy Grant složil Thy Word. Za Michaelovu kariéru měl příležitost zpívat pro prezidenty a národní vůdce (George Bush, Billy Graham). To že právem dostal čestný doktorát hudby dovrzuje jeho geniální album Fredoom.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.